• Tel: 0318 357 42 42
  • E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Invitro ve in vivobiyouyumluluk testlerini akredite ve ISO-10993 standartlarına uygun olarak yapabilen bir sistemin oluşturulması amaçlanmıştır. Kurulan sistemle birlikte TR71 Düzey 2 Bölgesi katma değeri yüksek biyouyumlu ürünlerin geliştirilmesinde ihtiyaç duyulan testlerin önemli ölçüde yapılabildiği bir sisteme kavuşmuştur. 

UYGULAMA ALANLARI

Tıbbi cihazlar, stentler, implantlar gibi tıbbi ürünler, kozmetikler dahil insanın yaşam alanı içerisinde bulunabilecek tüm ürünlerde kullanım alanı bulmaktadır. Biyouyumlu ürün veya malzeme geliştirilmesi önemli bir pazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak biyouyumlu malzeme veya ürün geliştirme aşamasında en önemli, hatta en öncelikli dikkate alınması gereken konu; bu ürünlerden beklenen faydadan daha çok bu ürünlerin insan ve hayvan sağlığına ne kadar zarar verebileceğidir, daha doğru bir tabirle kullanımının ne kadar güvenli olup olmadığıdır. Mümkünse hiç zarar vermemeleri veya vücut tarafından tolere edilebilir şekilde minimum derecede bir zararın söz konusu olması gerekir. “Hangi ürün karsinojenik”, “hangi ürün toksik”, “hangi ürün biyolojik olarak uyumsuz”, “hangi ürün alerjik”, “ele alınan ürünün kısa ve uzun dönem etkileri nelerdir” gibi tüm soruların üretici tarafından endişeye mahal bırakmayacak şekilde ve teknik belgeler ışığında cevaplanması yasal bir yükümlülüktür.