• Tel: 0318 357 42 42
  • E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çalışma Prensibi

          Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) malzemelerin ısıl analizi için kullanılan termoanalitik bir yöntemdir. DSC, örnek ısıtılırken, soğutulurken yada sabit bir sıcaklıkta tutulurken soğurulan yada salıverilen enerji miktarını ölçer bu teknikte referans ile örnekten gelen yada uzaklaşan ısı farkı sıcaklığa veya zamana bağlı olarak gösterilir.

     DSC, DTA (Termogravimetrik Analiz Cihazı) ile aynı ölçüm prensiplerini kullanır. Her ikisinde de örnek veya referans örneği bulunur.

Çalışma Prensibi

Termogravimetrik analiz cihazı (TGA), numunede sıcaklığa bağlı olarak meydana gelecek ağırlık  değişikliklerini tanımlamaya yarayan bir test biçimidir. Bu analiz ağırlık, sıcaklık ve sıcaklık değişiminin yüksek hassasiyetli ölçümlerine bağlıdır.

Termal analiz sistemleri maddelerde sıcaklık değişimiyle meydana gelen değişimler sonucunda; Polimer ve plastiklerde karakterizasyon, kalite kontrol, organik maddelerde polimorfizim, saflık tayini, termal kararlılık, inorganik maddelerde; faz geçişi, dekompozisyon, metallerde faz geçişi gibi çalışmalarda kullanılmaktadır.