• Tel: 0318 357 42 42
  • E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çalışma Prensibi

Atomik absorpsiyon spektroskopisi (AAS) eser miktardaki metallerin ppm ve ppb düzeydeki kantitatif analizleri için kullanılan bir cihazdır. Temeli, gaz halindeki ve temel enerji düzeyinde bulunan atomların, UV ve görünür bölgedeki ışığı absorblaması ilkesine dayanır.

Analizi yapılacak örneğin çözeltisi hazırlandıktan sonra örnek, yükseltgen gaz karışımı ile bir alev içine (grafit fırınına) gönderilir. Fırında gaz haline getirilmiş atomlar, katot lambasından gelen ışın demetine maruz kalır ve ışınları absorblar. Katot lambada, aranan elementin dalga boyu genelde elementin kendisinin uyarılması ile elde edildiği için, örnekteki miktarlar için keskin sonuçlar verilebilmektedir.

Uygulama Alanları

AAS kimyasal işlem laboratuvar analizlerinde kullanıldığı gibi, günlük hayatta su kirliliği, toprak kirliliği ve hava kirliliği oluşturan elementlerin limit miktarları doğrultusunda uyumluluk analizleri için de kullanılmaktadır.

Ayrıca cevher numunelerinde değerli metal Altın, Gümüş (Au, Ag) Kalsiyum(Ca) Magnezyum (Mg)   Sodyum (Na) Potasyum (K) Magnum(Mn) Çinko (Zn), Kobalt (Co), Demir (Fe), Arsenik (As), Selenyum (Se), Krom (Cr), Kadmiyum (Cd), Kurşun (Pb), Bakır (Cu), Civa (Hg) elementlerinin tayini yapılmaktadır.